POKOJOWA DEMONSTRACJA PRZECIWKO NIELEGALNEJ OKUPACJI TYBETU

Niedziela, 9 marca, Warszawa
9 marca 2008 r., godz. 13.00 - w 49. rocznicę powstania narodowego w Tybecie
Przed gmachem Ambasady ChRL w Warszawie, ul. Bonifraterska 1


Chiny od pół wieku nielegalnie okupują Tybet. W wyniku głodu, tortur i prześladowań zginęło ponad 1 200 000 Tybetańczyków.
Obecnie Chiny prowadzą politykę kolonizacji i bezwzględnej eksploatacji ziem tybetańskich, narzucając całkowitą kontrolę nad tradycją i religią Tybetu.
W więzieniach znajduje się ponad setka tybetańskich więźniów politycznych zagrożonych stosowaniem tortur.
Masowe inwestycje i niekontrolowany napływ ludności chińskiej zagraża unikalnemu środowisku naturalnemu Tybetu, a także stabilności ekologicznej całej Azji (w Tybecie swoje źródła mają największe rzeki Azji).
Dyskryminacja i niszczenie tradycji oraz chińskie osadnictwo w Tybecie prowadzą do marginalizacji Tybetańczyków i stwarzają zagrożenie dla dalszego istnienia ich wielowiekowej kultury; Tybetańczycy stają się mniejszością w swoim własnym kraju.
W niespełna pół roku przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, Tybetańczycy i osoby wspierające Tybet na całym świecie upominają się o pokojowe rozwiązanie sprawy Tybetu. Olimpiada jest ogromną szansą, aby dokonać historycznej zmiany i wywrzeć presję na Chiny w celu podjęcia konstruktywnych działań mających zagwarantować podstawowe prawa Tybetańczyków!
10 marca 1959 roku w Lhasie, stolicy Tybetu, wybuchło powstanie przeciwko chińskiej okupacji, w którego następstwie Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków, musiał szukać schronienia w Indiach, skąd do dziś podejmuje starania o pokojowe rozwiązanie konfliktu.

MOŻESZ POMÓC:

BĄDŹ Z NAMI, PRZEKAŻ ZNAJOMYM

PRZEKAŻ INFORMACJĘ

Jeśli wiesz o działaniu z okazji 10 marca w Twoim mieście, prześlij ją do nas:

APEL O SOLIDARNOŚĆ Z TYBETAŃCZYKAMI

09 marca 2008, Warszawa

Z okazji 49. rocznicy tybetańskiego powstania narodowego (1959) oraz w niespełna pół roku przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, zjednoczona koalicja tybetańskich organizacji pozarządowych i sił politycznych na uchodźstwie, pod hasłem Narodowego Ruchu Powstańczego, rozpoczyna wielki marsz do Tybetu.
Tybetańczycy wyruszą 10 marca z Dharamsali, siedziby Jego Świątobliwości Dalajlamy i Rządu Tybetańskiego na uchodźstwie w Indiach, i planują dotrzeć do granicy z swoją ojczyzną - Tybetem - w sierpniu 2008 roku - w czasie Igrzysk w Pekinie.
Tenzin Tsundue, jeden z uczestników Marszu, w swoim przesłaniu napisał: "Oczywiście policja w Indiach będzie wykonywać swoje obowiązki, chińskie wojsko na granicy Tybetu powita nas z entuzjazmem. Jako, że będziemy prowadzić pokojowy marsz, z całkowitym zobowiązaniem do nie stosowania przemocy, nie sądzę, aby ktokolwiek, czy to władze Indii czy Chin, mogły nam z aszkodzić. Jeśli nawet próbowaliby nas zatrzymać, my się nie zatrzymamy, zainspirowani postawą Gandhiego. Przez ile dni mogą nas więzić za pokojowy marsz? I dlaczego rząd Indii miałby zatrzymać tybetańskich uchodźców dobrowolnie wracających do domu na piechotę?"
Jak w swoim przesłaniu podkreślają Tybetańczycy, Igrzyska w Chinach odbędą się na kilka miesięcy przed 50. rocznicą powstania w Tybecie, kiedy do ucieczki zmuszony został Dalajlama i wielu Tybetańczyków, i rozpoczęła się trwająca do dziś walka z tybetańską tradycją i religią, oraz samymi Tybetańczykami, którzy w wyniku masowych przesiedleń, stali się mniejszością we własnym kraju.
Solidarnie z Tybetańczykami w Tybecie i na uchodźstwie, a także europejskimi i międzynarodowymi organizacjami działającymi na rzecz Tybetu, wyrażamy poparcie dla zjednoczonego Tybetańskiego Ruchu Narodowego, którego celem jest zakończenie brutalnej chińskiej dominacji nad Tybetem.

W związku z tym apelujemy:

  • do wszelkich organizacji, ruchów politycznych i instytucji, o solidarne poparcie dla Tybetańczyków w pokojowy sposób pragnących powrócić do swojej ojczyzny;
  • do władz Rzeczypospolitej Polskiej, o solidarne poparcie postulatu Tybetańskiego Ruchu Narodowego dotyczącego uwolnienia wszystkich tybetańskich więźniów politycznych i przywrócenia w Tybecie praw człowieka;
  • do władz Republiki Indii o uznanie pokojowego charakteru Marszu Tybetańczyków, zagwarantowania im bezpieczeństwa, swobody poruszania się i wypowiedzi;
  • do władz Chińskiej Republiki Ludowej, o uznanie prawa Tybetańczyków do własnej ojczyzny.

Tak wyglądała strona startowa serwisu w przeddzień imprezy

GÓRA         START        

©2007-2017 Łukasz Ługowski, 2017-2018 Artur Lutarewicz, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 „KĄT”.
Wykonanie:
Licencja Creative Commons - zdjęcia, rysunki i obrazy należą do uczniów i pracowników MOSu „KĄT”; kilka przyjaciół i znajomych
Podziękowania: Uczniowie, nauczyciele & „KĄTowi” przyjaciele!