Właśnie dorobiliśmy się swojego BIP-u

dnia 13 kwietnia 2013 roku

bum bum bum bum

Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) jest urzędowym publikatorem teleinformatycznym, którego celem jest udostępnianie informacji publicznej w postaci ujednoliconego systemu stron (zgodnie z art. 8 ustawy o dostępie do informacji publicznej).

Właśnie dorobiliśmy się swojego BIP-u o czym informujemy i zapraszamy do jego odwiedzenia:

Informację/instrukcję w jaki sposób korzystać z BIP-u znajdziecie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy:

„KĄTowicze”!!!
W przypadku znalezienia w biuletynie nieścisłości, błędów lub informacji niepełnych proszę o pilny kontakt:

bum bum bum bum

BIP - powoli ruszamy, nadal nie posiadamy:)

Poniżej krótka historia wyjasniająca jak nam wcześniej było z BIP-em.

Urząd miasta przygotował i udostępnił aplikację służącą do prowadzenia BIP-pu. Niestety, żeby móc umieścić jakąś treść, należy posiadać i korzystać z przeglądarki Internet Explorer, która jest nieodłącznym elementem systemu operacyjnego Windows. Tylko ta przeglądarka obsługuje (dyskusyjne ze względu na bezpieczeństwo) formaty Activ X.

Tak oto administracja państwowa wymusza korzystanie z jedynie słusznej przeglądarki, co jeszcze nie jest tak kłopotliwe dla użytkowników Windowsa, ponieważ każdy ją ma w systemie, nawet jeśli korzysta z innej.

W ten sposób administracja państwowa wymusza korzystanie z jedynie słusznego systemu operacyjnego, co już się wiąże z wydatkiem - Windowsów nie wolno używać bez płatnej licencji.

Posiadacze innych systemów operacyjnych (mam tu na myśli Linuksa) mają problem - stron korzystających z technologi Activ X nie obsłużą. Nie wiem jak to wygląda na Macu (ponoć istnieje projekt IE na Maca), na Linuksie (na którym pracuję) niestety nie dało rady zainstalować IE poprzez Wine. W ten prosty sposób, zmuszony zostałem do zainstalowania (co prawda przez VirtualBoxa) płatnego systemu - tylko po to by obsłużyć jedną stronę urzędu!

Jak to się ma do praktyk antymonopolistycznych?

PS Mimo korzystania z jedynie słusznej przeglądarki pojawia się błąd podczas wylogowywania z serwisu. Skutkuje on tym, że inna osoba, bez uprawnień redakcyjnych, może wprowadzić zmiany do biuletynu!

Powinienem o tym napisać do administratora. Tylko po co, jeśli po wcześniejszym zwróceniu uwagi, że strona ma problemy z certyfikatem odpisał: jak mam z tym problem, to nie będę mógł redagować. I Pan ma rację, to my mamy obowiązek ustawowy prowadzenia BIP-u. A standardy - a co to takiego?

bum bum bum bum

BIP - dlaczego nie posiadamy?

Poniżej krótka historia w zrzutach z ekranu, wyjaśniająca dlaczego jeszcze nie posiadamy BIP-u.
(tak było do 6 kwietnia 2013 r.)

Zaczęło się normalnie. Dostaliśmy informację (z loginami i hasłami), że możemy się spokojnie zalogować i rozpocząć przygodę z BIP-em, czyli Biuletynem Informacji Publicznej. Obowiązek taki nakładają na nas odpowiednie przepisy.

Jednak próba logowania zakończyła się komunikatem (tak było nadal 8 marca 2013 roku):

O problemie poinformowałem (w naszym imieniu) urzędnika z Wydziału Informacji Publicznej URZĘDU M.ST. WARSZAWY:

W odpowiedzi otrzymałem list, niestety obarczony nagłówkiem, że może to być próba wyłudzenia informacji, co stawiło pod znakiem zapytania jego treść:

Nauczony, że powinienem przestrzegać standardów; wnioskując, że problem z certyfikatem jest przez stołecznych urzędników do pokonania, odpisałem:

Na co przyszło wyjaśnienie, będące odpowiedzią na pytanie dlaczego nadal nie posiadamy BIP-u

bum bum bum bum

PS Cała strona „KĄTa” z jej podstronami tematycznymi, galeriami, planami zajęć, innymi informacjami stałymi jak bieżącymi, łącznie z prowadzonym forum świadczy, że z naszej strony nie brak woli do rzetelnego informowania o działalności jaką prowadzimy.

Za obowiązkiem prowadzenia BIP-u (dodatkowe zajęcie dla nauczyciela) nie poszły dodatkowe pieniądze.

Dyrektorzy szkół dostali polecenie zmniejszenia dodatku motywacyjnego dla nauczycieli.

bum bum bum bum

Z listu nadesłanego ze stony „KĄTa”:

podpis= Radek
email=***
moskat= Grzesiu,
umieszczona na stronie informacja, że prowadzenie BIP-u to „dodatkowe zajęcie dla nauczyciela” jest nieprawdziwa. Obowiązki nauczyciela są określone przez treść stosunku pracy. W umowie o pracę zamieszcza się „rodzaj umówionej pracy” (zgodnie z Kodeksem Pracy). Szczegółowe rozwinięcie tego, co wchodzi w skład pracy nauczyciela zawiera Karta Nauczyciela. Z żadnego przepisu nie wynika, aby nauczyciel zawierając umowę o pracę zobowiązywał się do czegokolwiek poza prowadzeniem zajęć dydaktycznych (opiekuńczo-wychowawczych) w określonym wymiarze wraz z pracą z uczniem i ew. jego rodzicami, wliczając w to przygotowanie się do tych zajęć, prowadzenie dokumentacji tych zajęć, udział w radach pedagogicznych i innych organach szkoły przewidzianych w Karcie Nauczyciela i ustawie o systemie oświaty. Nauczyciel nie ma obowiązku prowadzenia BIP, tak samo jak nie ma obowiązku tworzenia szkolnej listy płac czy prowadzenia szkolnej stołówki - i nie można bez jego zgody nałożyć na niego takiego obowiązku.
Chciałbym tym samym nieśmiało zauważyć, że w budżecie szkoły przewidziano również etaty nienauczycielskie.

GÓRA         START        

©2007-2017 Łukasz Ługowski, 2017-2018 Artur Lutarewicz, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 „KĄT”.
Wykonanie:
Licencja Creative Commons - zdjęcia, rysunki i obrazy należą do uczniów i pracowników MOSu „KĄT”; kilka przyjaciół i znajomych
Podziękowania: Uczniowie, nauczyciele & „KĄTowi” przyjaciele!