..:: FIZYKA ::..

Wszechświat

Część I
Geneza zainteresowania astronomią

Galaktyka: Fizyka LO Turek

Skąd wzięła się potrzeba obserwacji otaczającego świata i to nie tylko w tej małej (makroskopowej) skali. Jakie obserwacje przyczyniły się do powstania astronomii a tym samym uczyniły jedną z najstarszych nauk. Co spowodowało, że wybrane obiekty astronomiczne utraciły pozycje bogów i cechy nadprzyrodzone. Jaką rolę spełniały proste przyrządy takie chociaż jak gnomon. Czy potrafisz opisać jak działały?

Co sądzicie o najważniejszych poglądach Arystotelesa ze Stagiry czy innych wybitnych greckich myślicieli z pierwszego tysiąclecia przed naszą erą na temat budowy Wszechświata?

Na niektóre z tych pytań odpowiedź znajdziecie w naszym podręczniku (patrz Sprawy organizacyjne) na pozostałe w innych źródłach. Jakich? Wybór należy do Ciebie :).

Galaktyki podwójne: Fizyka LO Turek W tym dziale zwrócimy również uwagę na wszechobecny ruch. Postaramy się krótko opisać i sklasyfikować najważniejsze jego rodzaje. Przypomnimy podstawowe definicje związane z jego opisem i zastosujemy je do rozwiązywania prostych zadań. Wszystko po to by dobrze zrozumieć, kiedy przejdziemy dalej w naszym poznawaniu, takie pojęcia jak: rok świetlny, szybkość ucieczki, czy wiek Wszechświata.

Koniec części I..:: Wszechświat :: Spis treści ::..    ..:: Spis treści :: Wszechświat ::..

      »»»    Geneza zainteresowania astronomią Część I
      »»»    Gwiazdy oraz Galaktyki Część II
      »»»    Kosmologia jako dziedzina nauki Część III
      »»»    O układach planetarnych Część IV
      »»»    Gwiazdy „błądzące”, czyli planety Część V
      »»»    Najbliższy sąsiad w przestrzeni - Księżyc Część VI
      »»»    Ciekawostki luźno związane Część VII

Jeśli masz jakieś uwagi, pytania odnośnie tego działu skorzystaj z
forum fizyka

GÓRA         SZKOŁA         

©2007-2016 Licencja Creative Commons