Informatyka (BIN)

Kilka słów co tu będzie i czego nie będzie

Stare przysłowie mówi "Nie zmienia się koni w połowie przeprawy". Faktycznie, kończy się to na ogół zbiorowym utonięciem. Lecz cóż zrobić gdy konie uparcie nie chcą iść? Dlatego począwszy od 3 listopada zmieniamy zasady korzystania z pracowni. Po pierwsze rozpoczynam cykl wykładów "od podstaw", dotyczących podstaw dziedziny wiedzy zwanej Informatyka. Robię to po to by uzmysłowić większości z Was iż Informatyka to nie pykanie z obłędem w oczach w Kanterstrajka, oglądanie filmów o na Jutubie, czy przeglądanie ton zdjęć niezidentyfikowanych obiektów na Gronie. Jeśli czegoś nie wymieniłem, proszę o uzupełnienie w ....................... brakującym miejscu. Tak radykalne posunięcia podyktowane są kompletnym fiaskiem, które poniosłem rozdając Wam tematy referatów do napisania w 1 semestrze. Liczbę prac, które dostałem do 31 października jestem w stanie policzyć na palcach bezrękiego, a ilość stron też nie przejdzie do księgi Guinessa. W dalszym ciągu będę zamieszczał tu materiały i ćwiczenia do pobrania. Na razie podaję hurraoptymistycznie opasły program moich wykładów. Program ów obowiązuje właściwie wszystkie klasy - czy gimnazjum czy liceum. Oczywiście od gimnazjalistów będę wymagał mniej, a od licealistów więcej, ale informatyki, podobnie jak matematyki nie sposób podzielić na odrębne niezwiązane ze sobą działy i omawiać jedne w 1 klasie, drugie w 2-giej etc.

Wykłady będą podzielone na 12 cykli:

 1. Czym jest informatyka?
 2. Historia informatyki
 3. Dziedziny współczesnej informatyki: algorytmika, bazy danych, grafika komputerowa, kryptografia, programowanie, sieci komputerowe, systemy operacyjne, sztuczna inteligencja, teoria informacji
 4. System dwójkowy i szesnastkowy (heksadecymalny)
 5. Maszyna Turinga
 6. Bramki logiczne
 7. Architektura współczesnego komputera
 8. Procesor (cykl pracy, rejestry, rozkazy, adresowanie, asembler)
 9. Algorytmy (schematy blokowe) i struktury danych (tablica, rekord, zbiór, plik)
 10. Języki programowania
 11. Systemy operacyjne (MS-DOS i Windows, Mac OS, Unix)
 12. Sieci komputerowe (topologia, architektura, protokoły)

Naturalnie jako znany nudziarz będę prowadził lans znanego i lubianego pakietu Open Office. W gimnazjum jest to jak wszyscy wiedzą Writer, w liceum Calc. W nagrodę za dobre sprawowanie będzie można w przyszłym semestrze zapoznać się z kolejnym elementem pakietu OO - Impress. A na prawdziwy deser, Creme De La Creme pakietu, czyli program Draw.

Aby uniknąć bałaganu po prawej stronie pojawiło się menu z podziałem na klasy. Już niebawem pojawią się tam odpowiednie materiały. Przydatne linki to nie ozdoba, tam można znaleźć w zasadzie wszystko czego nie ma na naszej stronie. Na przykład ściągnąć sobie najnowszą wersję pakietu Open Office w polskiej wersji językowej. Albo i GIMP-a.


Legwan

GÓRA         SZKOŁA         

©2007-2017 Łukasz Ługowski, 2017-2018 Artur Lutarewicz, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 „KĄT”.
Wykonanie:
Licencja Creative Commons - zdjęcia, rysunki i obrazy należą do uczniów i pracowników MOSu „KĄT”; kilka przyjaciół i znajomych
Podziękowania: Uczniowie, nauczyciele & „KĄTowi” przyjaciele!