TERAPIA PEDAGOGICZNA

Trening Biofeedback

Niestety sprzęt jest zepsuty i póki co nie prowadzimy terapii metodą Biofeedbac.

OPIS ZASTOSOWANIA METODY

Z dniem 01 grudnia 2007 roku MOS "KĄT" uzyskł nowy sprzęt specjalistyczny przez co poszerzył swoją ofertę pomocy terapeutycznej. Obecnie możemy dodatkowo prowadzić trening Biofeedback - (biologiczne sprzężenie zwrotne).

Metoda oparta na wykorzystywaniu tego sprzężenia, pozwalająca kontrolować procesy zachodzące w organizmie. Uczy panowania nad własnymi reakcjami, pomaga odpowiednio zrelaksować się, a tym samym radzić sobie nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach.

Nowoczesna metoda treningu wykorzystująca biofeedback pozwala zwiększyć szybkość myślenia, kreatywność i pamięć o 25-30%, poprawia nastrój i samoocenę, polepsza sen.

Metodę tę stosuje się dla poprawy stanu zdrowia, pokonywania trudności w uczeniu się i pracy oraz wspomagania leczenia zaburzeń. Biofeedback EEG (ElektroEncefaloGrafia) lub neurofeedback możemy nazwać taki rodzaj biofeedbacku, który wykorzystuje właściwość mózgu ludzkiego polegającą na tym, że wytwarza on różne zakresy fal elektromagnetycznych. W niektórych dysfunkcjach mózgu występuje niedobór fal o pewnych częstotliwościach, co uniemożliwia pacjentowi wykonywanie pewnych czynności (np. dzieci z ADHD mają problem ze skupieniem się na wykonaniu konkretnego zadania lub kontrolowaniem emocji). Urządzenie do obserwacji neurofeedbacku to elektroencefalograf oraz odpowiednie oprogramowanie. Elektrody podłączane w różnych miejscach na skórze czaszki i uszach zbierają dane o występowaniu poszczególnych pasm fal, oprogramowanie zamienia te informacje w zrozumiały dla pacjenta obraz.

Pacjent w trakcie terapii poprzez sterowanie aktywnością swojego mózgu ma wpływ na to co dzieje się na ekranie monitora, kontroluje przebieg wideogry. Neurofeedback jest stosowany w terapii dzieci z ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej), u ludzi z zaburzeniami procesu uczenia się, po urazach czaszki, wspomaga leczenie padaczki. Jest również polecany osobom zdrowym dla poprawy koncentracji, pamięci.

Terapia jest już od dłuższego czasu w naszym ośrodku prowadzona.

© 2007-2022 Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 „KĄT”